anketa

aktuality

Projekt Umačkáni dětmi je uzavřen

Sobotní večer 3. prosince se do Prahy sjížděli z celé republiky návštěvníci nejen za předvánočními nákupy, ale také na společenský večer, jímž byl uzavřen pionýrský projekt Umačkáni dětmi. Tedy kampaň, která u příležitosti Evropského roku dobrovolnictví měla za... více

Zahrajte dobrovolníkům

Chcete udělat radost a poděkovat dobrovolníkům za jejich práci?Nezáleží na tom, jestli jde o vedoucí dětských oddílů, pomocníky potřebným, ochránce přírody, dobrovolné hasiče a záchranáře … Zaslouží si to všichni! Tak se neostýchejte a nechte své... více

Hlasování uzavřeno

Navrhování a hlasování je uzavřeno, děkujeme všem, kteří se zapojili a vyjádřili, ať už navržením vlastností, symbolů, nebo konkrétních dobrovolníků.Slavnostní zveřejnění všech výstupů proběhne na společenském večeru 3. 12. v Praze, kde budou symbolicky oceněni i... více

Projekt Umačkáni dětmi je uzavřen

Sobotní večer 3. prosince se do Prahy sjížděli z celé republiky návštěvníci nejen za předvánočními nákupy, ale také na společenský večer, jímž byl uzavřen pionýrský projekt Umačkáni dětmi. Tedy kampaň, která u příležitosti Evropského roku dobrovolnictví měla za cíl upoutat co největší pozornost veřejnosti k dobrovolné práci sdětmi. A co bylo pro hosty přichystáno?

oceňování navržených dobrovolníků

Především představení výstupů projektu, které vzešly znavrhování a hlasování na tomto webu nebo například na Bambiriádách – celkem se hlasů sešlo přes 3000. Lidé se vprůběhu projektu vyjadřovali kněkolika otázkám. Nejprve jsme se ptali, jaká je nejdůležitější vlastnost dobrovolníka pracujícího sdětmi. Takových vlastností se sešly desítky, některé spíše překvapivé až humorné. Dobrovolník, který by měl všech prvních dvanáct vlastností podle počtu hlasů (za každý měsíc Evropského roku dobrovolnictví jedna), by byl hodný, trpělivý, přátelský, zábavný, zodpovědný, měl by k dětem vztah, byl by spravedlivý, kreativní, spolehlivý, představoval by přirozenou autoritu a vzor, byl by obětavý, empatický…

Existuje vůbec někdo takový? Stačilo se rozhlédnout po sále a odpověď se nabídla sama. Velkou část hostů tvořili právě dobrovolníci, kteří za svou práci pro děti získali na webu projektu stovky hlasů – to byla totiž druhá otázka kampaně.

I znich byla vybrána dvanáctka nejúspěšnějších, zde je máte seřazené podle abecedy:

Miloslav Antoš, Domažlice, PS Mír, Plzeňský kraj

Vladimíra Brandová, Klatovy, PS Tuláci, Plzeňský kraj

Vladimír Čech, Domažlice, PS Mír, Plzeňský kraj

Dagmar Čechová, Domažlice, PS Mír, Plzeňský kraj

Milan Kamenický, Dolní Ředice, TJ Sokol Dolní Ředice, Pardubický kraj

František Kováč, Habartov, PS des. Roubala, Karlovarský kraj

Jiří Nalezenec, Dolní Ředice, TJ Sokol Dolní Ředice, Pardubický kraj

Lenka Sakařová, Zborovice, PS Zborovice, Zlínský kraj

Jarmila Vaclachová, Holešov, PS Dr. Mirko Očadlíka, Zlínský kraj

Františka Vašinová, Kunovice, PS Kunovice, Zlínský kraj

Jitka Wessela, Chomutov, PS Chomutov, Ústecký kraj

Čeněk Zábranský, Horažďovice, PS Prácheň, Plzeňský kraj

Proč podle abecedy? Protože není vítěze ni poražených, jak vysvětluje předseda Pionýra Martin Bělohlávek: „Je důležité zdůraznit, že dvanáctka oceněných nejsou nejlepší dobrovolníci, protože se nejednalo o soutěž.” upozorňuje Martin Bělohlávek s tím, že práce s dětmi se poměřuje velmi těžko. „Tito byli vybráni z nominovaných jako zástupci těch, kteří si zaslouží naši úctu. Mimo jiné za to, že nezištně dávají něco ze sebe dál.” A co na to řekli samotní ocenění? Některých jsme se zeptali:

„Beru to jako pochvalu,” přiznal nejmladší z oceněných dobrovolníků - Miloslav Antoš, kterému nikdo neřekne jinak než Jakeš. Pracuje s dětmi v pionýrské skupině Mír Domažlice, kam chodil jako dítě a kde v patnácti zůstal coby instruktor a později vedoucí. „Nejdřív kvůli lidem, ale pak jsem zjistil, že mě baví přenášet to, co vím a umím, na děti,” doplňuje Jakeš, který je ´odchovancem´ dalších dvou oceněných - manželů Dagmar a Vladimíra Čechových.

Dáša Čechová, která PS Mír Domažlice vede, je v pionýru od šesti let a přivedla sem i svého tehdy přítele Vladimíra. „Došlo mi, že pokud za ní chci chodit, musím na schůzky. A chytlo mě to,” směje se Vladimír. Jeho manželka dodává, že ´normální chlap si najde ženskou, jen Vláďa ženskou s dvaceti dětmi´. „Ale vydržel,” říká sympatická vedoucí.

kapela Koloušci z Božejova

Doslova za pionýrskou rodinu lze považovat Brandovy z Klatov, v PS Tuláci Klatovy totiž nepracují jen manželé Václav a Vladimíra, ale ji jejich děti Magdaléna a Václav. Do Prahy si pro ocenění přijela Vladimíra ´Aviča´ Brandová, která s manželem ´Willym´ pořádá tábory už třicet let. Ještě mnohem dříve se na jednom z nich coby vedoucí seznámili. „Pomohlo tomu tehdy i to, že bylo málo hrnečků a my se o jeden museli dělit,” vzpomíná Aviča. A kde přišla ke své neobvyklé přezdívce? „Přinesla jsem si ji z domova, říkala mi tak moje sestra,” vysvětluje Vlaďka, kterou na slavnostní vyhlášení přijela podpořit celá rodina.

Každý si z oceněných si z Prahy odvezl pamětní list a nově vzniklý symbol dobrovolníků pracujících s dětmi (dospělá ruka s otiskem dětské ručky uvnitř a nápisem Víc pro děti než pro sebe) – to byla poslední ze tří hlavních otázek projektu, vítězný symbol přes web kampaně navrhl Ondřej Vicenec. Každý zvýše uvedené dvanáctky vedoucích se navíc stal novopečeným majitelem pozemku na Měsíci.

Protože ale na podobném společenském večeru musí být hlavně zábava, nechyběla ani hudební vystoupení, představení kouzelníků a také prostor pro volné setkávání a klábosení starých i nových známých.

diskusní fórum

Večeru předcházelo diskusní fórum k tématům Evropského roku dobrovolnictví za účasti ředitele odboru mládeže MŠMT Michala Urbana, Ester Franzové, která představovala program Europass, a zástupců Pionýra.

Mirka Tolarová a Jakub Kořínek

Poznámka na závěr: Součástí oceňování bylo i poděkování dvěma „novinářům“ za jejich podporu dobrovolné práce sdětmi – Miroslavě Tolarové (Plzeňský deník) a Jiřímu Kokmotosovi (Český rozhlas).